Haber

Malatya’da kayısı ve badem ağaçları dondan zarar gördü

Malatya’nın Darende ilçesindeki kırağı, kayısı ve badem bahçelerinde hasara yol açtı.

İlçeye bağlı 1400 rakımlı Yeniköy Mahallesi’nde yaklaşık 10 gündür etkili olan don, kayısı ve badem ağaçlarının kol ve gövdelerinin kırılmasına neden oldu.

Dallarda çok fazla buzlanma, ağaçları verimsiz hale getirdi.

Vatandaşların bir kısmını kendi imkanlarıyla temizlemeye çalıştığı bahçelerdeki hasar, havanın açılmasıyla gün yüzüne çıktı.

Darende Ziraat Odası Başkanı Orhan Karaca, Yeniköy Mahallesi’ndeki çiftçileri ziyaret ederek bahçelerde incelemelerde bulundu.

Karaca, devletin tüm kurumlarıyla üreticinin yanında olduğunu söyledi.

Çiftçilere geçmiş olsun dileklerini ileten Karaca, “İlçemizde ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyoruz. Kar yok ama dondan kaynaklanan aşırı buzlanma ağaçlarımıza zarar verdi. Bugün havaların açılmasıyla birlikte , İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin katılımıyla incelemelerde bulunuyoruz, kapsama alınacağını ve mağduriyetin giderileceğini düşünüyoruz.” dedim.

Başkan Karaca, kar olmamasına rağmen her ağacın dibinde 300 ila 500 kilogram buz olduğunu kaydetti.

Mahalle Muhtarı Hanifi Güler de ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını, bahçelerin değerli kısmının don nedeniyle telef olduğunu anlattı.

Öte yandan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Yeniköy Mahallesi’nde zarar gören bahçelerin sahiplerini ziyaret ederek hasar tespit çalışması başlattı.

kilimli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu