Haber

Gazeteciler İsrail’in Gazze’deki Saldırılarında Hayatını Kaybeden Meslektaşlarını Anmak İçin Bosna Hersek ve Hırvatistan’da Bir araya Geldi

Bosna-Hersek ve Hırvatistan’daki gazeteciler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarında hayatını kaybeden meslektaşlarını anmak için bir araya geldi.

Gazeteciler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucu hayatını kaybeden meslektaşlarını anmak için Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ile Tuzla ve Banja Luka kentlerinde bir araya geldi.

Saraybosna’daki Ebedi Ateş Anıtı önünde toplanan gazeteciler, Gazze’de öldürülen gazeteciler için saygı duruşunda bulundu.

Gazeteciler burada “Gazze’de gazeteci öldürmeyi bırakın” yazılı pankart açtı.

Bosna Hersekli gazeteci Borka Rudiç, Gazze’de görev başında öldürülen meslektaşları için üzüldüklerini belirtti.

Gazze’de öldürülen gazeteciler için Tuzla ve Banja Luka’da mumlar yakıldı

Tuzla’da Tuzla Kantonu Radyo ve Televizyonu yakınında toplanan gazeteciler, mum yakarak Gazze’de hayatını kaybeden meslektaşları için dua etti.

Bosna Hersek Gazeteciler Derneği Başkanı Marko Divkovic, burada yaptığı konuşmada derneğin, savaş sırasında gazetecilerin öldürülmesinin savaş suçu sayılması için Bosna Hersek Savcılığı’na başvurduğunu söyledi.

Banja Luka’daki gazeteciler de mum yakarak Gazze’de öldürülen meslektaşları için saygı duruşunda bulundu.

“Gazeteciler ve siviller hedef olmamalıdır”

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de Hırvat Gazeteciler Derneği önünde toplanan gazeteciler, Gazze’de öldürülen meslektaşları için mum yaktı.

Dernek Lideri Hrvoje Zovko, “(Gazeteciler, ırkları ve dinleri ne olursa olsun, her gün işlerini yaparken ölüyorlar ve daha da kötüsü, kasıtlı hedef olarak seçiliyorlar. Korkutucu rakam göz önüne alındığında, kazara öldürüldüklerine inanmıyorum.) ” söz konusu.

Hırvat Gazeteciler Birliği Lideri Maja Sever, şunları söyledi: “Savaşın başından bu yana 100’e yakın meslektaşımız öldürüldü. Biz sessiz gözlemci değiliz, biliyoruz, görüyoruz, dinliyoruz ve halka desteğimizi iletiyoruz. o bölgede gerçekleri kamuoyuna ulaştırmak için çabalayanlar var.” dedi.

Sever, bölgedeki gazetecileri mum yakarak andıklarını belirterek, “Gazeteciler ve siviller hedef olmamalıdır” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

haber-cinarcik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu