Teknoloji

990 Bilim Adamından Veganlara Karşı ‘Et Bildirisi’

Et yemek insanlık tarihi kadar eski bir alışkanlıktır. Ancak son yıllarda veganlık gibi etten kaçınan diyetler giderek yaygınlaşıyor. Veganlar et yer hem hayvan haklarına hem de gezegenin geleceğine zarar verdiğini savunuyor.

Veganların bu argümanına karşı bir araya gelen 990 bilim insanı ‘açıklama’ yayınladı. Bilim insanları bu açıklamada hayvancılık ve et üretiminin gezegene zarar vermediğini söylüyor. Aksine faydalıdır, Aynı zamanda insan sağlığına da büyük katkılar sağlar.belirttiler.

990 bilim insanı tarafından yayınlanan ‘Et Bildirgesi’

Açıklamada, et yemenin insan sağlığı için gerekli olduğu vurgulanarak, “Et, protein, demir, çinko, selenyum, B12 vitamini gibi hayati besinlerin en iyi kaynaklarından biridir. Et tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir, kas kütlesini artırır, kemik sağlığını korur ve zihinsel gelişime katkı sağlar”söylendi.

Açıklamada et yemenin çevreye zarar vermediği, aksine sürdürülebilir tarımın bir parçası olduğu da belirtildi. ” Et üretimi, doğal kaynakların korunmasına ve biyolojik çeşitliliğin artmasına yardımcı olur. Hayvanlar otlak bitkilerini sindirebilir ve onları insanların kullanması için yiyeceğe dönüştürebilir. Ayrıca hayvan gübresi toprağın verimliliğini arttırır ve kimyasal gübre kullanımını azaltır.terimler kullanıldı.

Bildiriye imza atan bilim insanları, et tüketiminin azaltılmasının hem insan sağlığına hem de çevreye zarar verebileceği uyarısında bulunuyor. Et tüketmeyen bireyler demir eksikliği anemisi, protein-enerji eksikliği, B12 vitamini eksikliği beslenme bozuklukları ortaya çıkabilir. Ayrıca, et tüketimi azaldıkça, bitki bazlı gıdalara olan talep artacak, bu da tarım arazilerinin genişlemesine ve ormansızlaşmaya yol açabilir.

Son olarak imza sahipleri, et tüketiminin tehlikeleri üzerine yayınlanan makalelerin bilimsel olarak hatalı olduğunu vurguluyor: “Taze et ve süt ürünlerini yemeklerden çıkarmak insan sağlığına zararlıdır. Özellikle kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve dar gelirliler etkilenecek.”

habereskipazar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu